کمپین‌ تبلیغاتی چیست

بسیاری از متخصصین بازاریابی  دیجیتال و غیر دیجیتال به این نتیجه رسیده اند که کمپین تبلیغاتی مانند شبکه های اجتماعی ، ایمیل مارکتینگ ، وب سایت ها و … باعث ایجاد راه های جدیدی برای جذب مشتری و فروش بیشتر شده اند.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین های تبلیغاتی یک دسته تبلیغ است که حول یک پیام واحد متمرکز شده اند و قرار است منظوری را برساند. در کمپین تبلیغاتی از مجاری مختلف بازاریابی برای رساندن این پیام استفاده می‌شود و همچنین زمان بندی در کمپین ها بسیار مهم است.

کمپین های تبلیغاتی برای محصولات مختلف و خدمات صورت می گیرند. کمپین های تبلیغاتی حالت های مختلفی به خود می گیرند، ممکن است به صورت آنلاین (تبلیغات بنری - تبلیغات در گوگل) یا آفلاین اجرا شوند و از رسانه های مختلفی استفاده کرده یا حتی از تبلیغات محیطی بهره لازم را برد، هدف از راه اندازی کمپین تبلیغاتی رساندن پیام برند به مخاطبان است. البته باید توجه داشت که کمپین باید مطابق با استراتژی بازاریابی شرکت طراحی شده و به اجرا درآیند.

کمپین تبلیغاتی - تبلیغات در گوگل - تبلیغ گوگل - تبلیغات گوگل

چرا از کمپین های تبلیغاتی استفاده می کنیم؟

شرکت ها در اجرای کمپین تبلیغاتی به دنبال هدف هایی هستند :

  • آگاه کردن مردم نسبت به محصول
  • متقاعد کردن آنها به خرید محصول
  • فراهم ساختن شرایطی که محصولاتمان برای افراد در دسترس باشد

در حدود 10 سال قبل زمانی که شرکتی قصد برگزاری یک کمپین تبلیغاتی را داشت، بیشتر هزینه را به مدل های محبوب و حرفه ای مانند تبلیغات چاپی ، تبلیغات بیلبوردی و مطبوعاتی و موارد این چنینی اختصاص می داد و منتظر بازخورد آن میشد تا فروش افزایش پیدا کند. اما این روزها برند ها بیشتر در تلاش هستند تا با مشتریان ارتباط دوستانه تری برقرار کنند و از آنها بازخورد بگیرند. کاربران هم این ارتباط را می پسندد و دوست دارند تا برند محبوبشان نیاز های او را درک کند و به آن اهمیت بدهد.

کمپین تبلیغاتی - پارسان ادز - تبلیغات در گوگل - تبلیغ گوگل - تبلیغات گوگل

ویژگی های کمپین تبلیغاتی

1- داستان محور بودن

همیشه تبلیغات موثر یک داستان در پس زمینه دارند. تبلیغات شما باید بتواند یک داستان قابل درک ، جالب و متقاعد کننده برای مخاطبان در بر داشته باشد که به وسیله ی ارتباط با این داستان ، مخاطب وارد دنیای برند شما می شود و از طریق آن تبلیغ با محصول شما آشنا شود. اگر برند شما یک داستان خوب برای همراه کردن مخاطب ندارد ، سعی کنید یک داستان ایجاد کنید. یک داستان خوب می تواند به سادگی پیام های تبلیغاتی و ارزش های برند شما را در ذهن مخاطب نهادینه کند.

2- سادگی تبلیغات

معمولا تبلیغات ساده بسیار راحت به خاطر سپرده می شوند و مخاطب با آن بهتر رابطه برقرار می کند. اگر شما سعی کنید پیام های تبلیغاتی پیچیده ای را به مخاطب انتقال دهید ، مخاطب گیج می شود و شاید هیچ گاه دقیقا متوجه ارزش های برند شما نشود و حتی برند شما را فراموش کند.

3- شوخی و طنز

شاید هیچ چیز نتواند مثل یک طنز محترمانه در تبلیغات مخاطب شما را درگیر خود کند و مخاطب را جلب نماید. البته باید توجه کنید که زمانی می خواهید در تبلیغات خود با مخاطب شوخی کنید باید مخاطب خود را کامل بشناسید ( مخاطبان شما از چه قشر و طبقه اجتماعی هستند؟ رنج سنی آنها چند سال است؟ ترند ها و عبارت های ویژه ی جامعه هدف شما کدام اند ؟ ) دوما سعی کنید از شوخی های بسیار استفاده نکنید تا به رابطه میان شما و مشتریان آسیبی وارد نشود.

 

به این نکته توجه داشته باشید که تنها با این 3 نکته نمی توان یک تبلیغ عالی طراحی کرد یا یک تبلیغ به یاد ماندنی! حرف اول را در تبلیغات  شناخت صحیح احساسات مخاطب و خلاقیت است. اما این عناصر یاد شده در بالا، وجه مشترک اغلب کمپین ها موفق تبلیغاتی هستند. به روایتی دیگر این عناصر شرط لازم موفقیت یک کمپین تبلیغاتی هستند نه شرط کافی.

البته این 3 نکته تنها موارد کمپین های تبلیغاتی نیستند که شما بایستی آنها را رعایت کنید، اگر به دنبال یادگیری موارد بیشتر در مورد کمپین های تبلیغاتی (تبلیغات در گوگل - سئو) هستید، با پارسان ادز همراه باشید.

برو بالا